Wycieczka uczniów klasy VII śladami bohaterów „Kamieni na szaniec"

Data: 23.12.2022 r., godz. 13.38    170
16 grudnia uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią panią Iwoną Waliszewską uczestniczyli w niezwykłej wycieczce po Warszawie – śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”.

Wycieczka śladami Zośki, Rudego i Alka, przybliżyła nam miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego i pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.

Odwiedziliśmy Cmentarz Powązki Wojskowe, miejsce wiecznego spoczynku bohaterów oraz autora książki. Przypomnieliśmy sobie plan oraz wyobraziliśmy przebieg Akcji Pod Arsenałem, czyli brawurowego odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara „Rudego”, stojąc u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w pobliżu budynku Arsenału.

Zwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawną siedzibę Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy” oraz Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego, gdzie zobaczyliśmy m.in. pierwsze wydanie „Kamieni na szaniec”.

Była to niezwykła i poruszająca lekcja najtragiczniejszych wydarzeń z historii dziejów ojczystych, która dzięki zaangażowaniu i współpracy rodziców uczniów mogła odbyć się w tak kameralnym gronie, tym bardziej skłaniającym do powagi i refleksji.